Jeżeli masz nadwagę lub jesteś otyły, Twój lekarz prawdopodobnie zaleci Ci odchudzanie. Tylko nieliczni pacjenci wymagają szybkiego odchudzania. Zazwyczaj korzystnie jest chudnąć w umiarkowanym tempie. Wyjątkowo ważne jest wystrzeganie się ponownego wzrostu masy ciała. Przed takim niepożądanym efektem zabezpiecza regularne przestrzeganie zasad diety o ograniczonej zawartości kalorii. Aby Ci to ułatwić, opracowaliśmy planszę "Podstawowa dzienna racja pokarmowa dla chorego na cukrzycę insulinoniezależną". Umiejętne korzystanie z niego, z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego ustalonego przez lekarza, uprości realizację diety.PODSTAWOWA DZIENNA RACJA POKARMOWA DLA CHOREGO NA CUKRZYCĘ INSULINONIEZALEŻNĄ (1520 kcal)


 

JAK POSŁUGIWAĆ SIĘ PLANSZĄ?


- Produkty spożywcze zostały podzielone na grupy: zbożowe, warzywa, owoce, mleko i produkty mleczne, mięso i jego zamienniki, tłuszcze oraz łakocie. W każdej grupie zaproponowano porcje o zbliżonej wartości kalorycznej i podobnej zawartości podstawowych składników odżywczych. Po lewej stronie planszy podano zaleconą liczbę porcji do codziennego spożycia oraz przeciętną wartość kaloryczną 1 porcji. 5 porcji produktów zbożowych, 4 warzyw, 3 owoców, 2 mleka i produktów mlecznych, 1 mięsa lub jego zamienników oraz 2 porcje tłuszczu stanowią podstawową rację pokarmową i dostarczają około 1520 kcal. Zwracamy uwagę, że łakocie nie zostały włączone do podstawowej racji pokarmowej. Można spożywać nie więcej niż 2 porcje dziennie.

- Poproś swego lekarza, aby, w oparciu o tabelę 2, wyznaczył liczbę kalorii, które powinieneś codziennie spożywać i dobrał najlepsze dla Ciebie racje pokarmowe. W tabeli 2 podano informacje ułatwiające wybór porcji produktów spożywczych, w ilości odpowiadającej zalecanej kaloryczności diety i pożądanej zawartości białka. Pacjent chory na cukrzycę powinien spożywać białko w ilości od 0,8 do 1,0 g na kg masy ciała. Zwróć uwagę, że dla każdej racji pokarmowej podano liczbę kilokalorii, ilości białka, tłuszczu, węglowodanów i nasyconych kwasów tłuszczowych w gramach oraz w procencie kalorii. Za 100% przyjęto ogólną liczbę kcal zalecanych w danej racji pokarmowej. Te dodatkowe informacje powinny ułatwić lekarzowi wybór racji pokarmowych.

- Z produktów spożywczych, wybranych z planszy, odpowiadających wyznaczonej przez lekarza wersji racji pokarmowej, przygotuj 3 posiłki główne, tj. śniadanie, obiad i kolację, oraz 2 mniejsze, tj. drugie śniadanie i podwieczorek. Kaloryczność poszczególnych posiłków powinna być każdego następnego dnia podobna.


Rozkład energii na poszczególne posiłki powinien być następujący:Zwracamy uwagę, że w podstawowej racji pokarmowej może znaleźć się tylko 1 porcja ziemniaków. Dodatkowe porcje ziemniaków przewidziano w tabeli 2, zgodnie z zasadami rozszerzania diety o dodatkowe porcje.
Przypominamy, że słodkie owoce mogą być spożywane tylko od czasu do czasu.

 


WYBÓR RACJI POKARMOWEJ W ZALEŻNOŚCI OD LICZBY KCAL I ILOŚCI BIAŁKA ZALECONYCH PRZEZ LEKARZA DO CODZIENNEGO SPOŻYWANIA

 


UWAGA: Chory na cukrzycę insulinoniezależną bez nefropatii powinien spożywać białko w ilości 0,8 g-1 g/ na kg masy ciała.
* w tym może być 1 porcja ziemniaków
** w tym może być jeszcze jedna porcja ziemniaków
*** zawartość składników odżywczych zaokrąglono do liczb całkowitych

Racje pokarmowe wyliczono, uwzględniając zawartość składników odżywczych w częściach jadalnych wszystkich produktów, oprócz owoców. W owocach uwzględniono wartość odżywczą produktu rynkowego.